Mandala ile Yaşam ÇemberleriHedeflerim, hayallerim, gerçeklerim, imkânlarım, engellerim…

Mandala yolculuğumuz sürüyor. Kendi kendimize, kendi içimize çıktığımız bu heyecan verici yolculukta çizgilerimize sözlerimiz de eşlik ediyor.

Mandala ile yalnızca çizmeyi değil içimizden taşan duygu ve düşünceleri ifade etmeyi de öğreniyoruz. Çünkü çizerken ve yazarken içimize bakıyor, bilinçaltımıza kulak veriyor, özgürleşiyoruz. Yavaşlayıp sakinleşmek, yaratıcı enerjimizi açığa çıkartmak ve akıtmak, şifa bulmak için hep birlikte mandala yapıyoruz.

"Yaşam Çemberleri" başlıklı tek günlük atölyede önce mandalayı keşfedeceğiz, sonra da yaşam çemberlerimizi, yani kendimizi…

İlk aşamada merkeze ‘ben’i koyacağız, ardından dışarı doğru büyüyerek dünyayla ve sonsuzlukla ilişki kuracağız. İçimizden yükselen simgeler ve renklerle tanışacak, onların anlamları üzerinde tartışacağız.

İkinci aşamada yaşam enerjimize yoğunlaşacağız. Aşk, arkadaşlık, aile, iş, sağlık, yaratıcılık, özgürlük ve idealler… ve hayal kırıklıkları, yetersizlikler, korkular ve endişeler…

Yaşam döngümüzü oluşturan içiçe geçmiş bu çemberlerde bu kez ‘ben’imizi, benliğimizi arayacağız. Hayatımıza neleri katmak ya da çıkarmak, nerelerde derinleşmek, nelerin üzerinden aşıp geçmek istediğimizi keşfedeceğiz ve yorumlayacağız.

Eğitmen: Silvia Arsebük

Silvia Arsebük1963 yılında İstanbul’da doğdu. Eskişehir Üniversitesi’nde İş İdaresi bölümüne devam ederken desinatörlük yapmaya başladı. Daha sonra iş hayatını kurumsal şirketlerde yöneticilik ve danışmanlık yaparak sürdürdü. 20 yılı aşkın bir süre yoğun bir tempoyla devam ettirdiği meslek hayatını 2005 yılında kızının doğumu ile birlikte noktaladı. O tarihten bu yana, kişisel gelişim alanında geniş bir yelpazeye yayılan çalışmalarını ve Uzakdoğu’ya yaptığı çok sayıda seyahatten elde ettiği birikimleri birarada harmanlayarak özgün bir Mandala Atölyesi tasarladı. Arsebük, mandala’yı bir tür meditasyon olarak tanımlıyor ve atölye çalışmalarının aracılığıyla kişinin kendi ruhunun derinliklerini keşfetme sürecine destek olmayı amaçlıyor.

Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Dışavurumcu Sanatlar ve Yaratıcılık Programına devam ederek, Mandala ile Sanat Terapisi konusunda eğitimini sürdürüyor.