Etkin Davranış ve İletişim GruplarıKaos teorisine göre 'Japonya'da kanatlarını çırpan bir kelebeğin etkisi, Newyork'ta bir fırtına yaratabilir. Aslında birbirimizi nasıl etkilediğimizi ve davranışlarımızla neden-sonuç yarattığımızın farkında mıyız?

Toplum içindeki davranışlarımız öğrenilmiş davranışlardır. Duygu ve düşüncelerini ifade edememek veya çok tepkisel olmak, konuşurken heyecanlanmak, başkalarının düşüncelerini fazlasıyla önemsemek, hayır diyememek, kızgınlığını olumlu bir şekilde ifade edememek, girişimde bulunamamak gibi kısıtlayıcı davranışlar genellikle, gelişmemiz süresince ailemizden taşıdığımız veya bize gösterilmiş tepkilerden edinilmiş davranış kalıplardır. Bu davranış kalıpları, hayatımızda aslında hep arzu ettiğimiz hayallerimizi yaşamamızı engeller. Grup çalışmalarında bu tür engelleyici davranışların bir yandan değiştirilmesi, diğer yandan ise yaratıcı alıştırmalarla dönüştürülmesi sağlanmaktadır.

Bu çalışmada grup üyeleri liderlerinin eşliğinde kendileriyle ilgili önemli hikâyelerini paylaşırken ‘burada ve şimdiki' deneyimleri ve süreçleri hakkında daha fazla farkındalık kazanırlar. Interaktif paylaşım ve dürüst geribildirim vererek katılımcılar, birbirlerinin gelişimine destek olurlar.

Bu grup:

  • Otomatik, kalıplaşmış ve artık ihtiyaçlarını karşılamayan davranışlarını fark ederek,
  • Kendi ihtiyaçlarını karşılayacak seçimler yaparak,
  • Yaşam alanlarını genişleterek,
  • İlişki tarzı hakkında daha fazla farkındalık kazanarak
  • Bu farkındalıkla daha doyurucu ilişkiler kurarak,
  • Kendi ‘ben'leri ve diğerleri ile buluşmak isteyenler için oluşturduğumuz güvenli ve destekleyici bir çalışmadır.